Pożegnanie ósmoklastistów - 07.06.2024r.
- 14
Ortograficzna korrida
W czwartek, 6 czerwca 2024r., w naszej szkole odbyła się VIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego „O Kryształową Różę” dla uczniów klas II i III. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Wójta Gminy Lipno, a jego celem jest promowanie umiejętności w zakresie doskonalenia zasad poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów z wszystkich sześciu gminnych szkół.
Autorką tekstu, z którym zmierzyli się uczestnicy tej edycji, była dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole – pani Ewa Żuchowska, która czuwała także nad prawidłowym przebiegiem ortograficznych zmagań jako przewodnicząca komisji konkursowej.
Komisja (nauczyciele – opiekunowie) skrupulatnie sprawdziła zaszyfrowane prace uczniów. O wygranej zadecydował jeden ortogram!
Mistrzem stosowania zasad ortograficznych okazał się Michał Lisowski z klasy II SP w Jastrzębiu, który zajął I miejsce. Tuż za nim, na II miejscu uplasował się Nikodem Stasiaczyk z klasy III ze SP w Trzebiegoszczu. Na podium stanęła także Aleksandra Łuczkiewicz – uczennica klasy III ze SP w Karnkowie zajmując III miejsce.
Konkurs zakończył się wręczeniem nagród - kryształowych statuetek z symboliczną różą, ufundowanych przez Wójta Gminy Lipno - pana Andrzeja Szychulskiego. Zwycięzcom wręczyli nagrody: Wójt Gminy Lipno – pan Andrzej Szychulski, Dyrektor SAPO – pan Kazimierz Mątowski, przewodnicząca jury – pani Ewa Żuchowska i dyrektor SP w Maliszewie – pani Alina Chojnicka.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Organizatorami Konkursu Ortograficznego „O Kryształową Różę” były: Marlena Konczalska (wychowawca kl. I, pedagog) i Justyna Iglewska (opiekun dzieci z Punktu Przedszkolnego).
Uczestnikom konkursu dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie i gratulujemy znajomości zasad ortograficzno – interpunkcyjnych!
23
Kartka z życzeniami – konkurs rozstrzygnięty!
We wtorek, 4 czerwca, w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego „Kartka z życzeniami z okazji 20 – lecia nadania imienia Szkole Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu”.
Do konkursu przystąpiło kilkoro uczniów naszej szkoły. Jury w składzie: K. Mątowski, E. Rozen – Bieńkowska, M. Ośmiałowska, K. Wojciechowska i M. Makowski przyznało wyróżnienie w kategorii klas IV – VIII Adriannie Piórowskiej – uczennicy klasy VII.
Ado, serdecznie Ci gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
2
„CZYTAM Z KLASĄ” - zakończenie projektu
Klasa II zakończyła tegoroczną V edycję Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego “CZYTAM Z KLASĄ” lekturki spod chmurki pod kryptonimem „NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI”. Udział w tym projekcie stał się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, była pielęgnowana w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ.
Uczniowie dowiedzieli się jak troszczyć się : o siebie, o innych, o wszystko, co je otacza. Projekt doskonale wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2023/2024 .
Pod kierunkiem wychowawczyni Niny Zarębskiej zostały zrealizowane 3 moduły projektu. „NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI” - moduł 1 „BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT” - moduł 2 „BĄDŹ DOBRY DLA ROŚLIN” - moduł 3
7
"Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy"
Maria Olsztyńska uczennica klasy II otrzymała wyróżnienie w grupie klas 0-III w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci “Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.
Przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lipnie wręczyli uczennicy dyplom i nagrodę w postaci plecaka. Konkurs jest jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.
Celem konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Wydarzenie przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – Agro Ubezpieczenia.
Dzień Dziecka
W poniedziałek, 3 czerwca, uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Dziecka. Dzięki funduszom sołectwa Maliszewo, wszyscy chętni mogli korzystać z dmuchańców, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Wielu uczniów zdecydowało się na brokatowy tatuaż, inni woleli pomalować twarz, a kolejni pozwolili wplatać sobie we włosy kolorowe warkoczyki. Te zajęcia wykonywały nie tylko nasze uczennice, a także absolwentki - animotorki: Natalia i Martyna oraz jedna z mam obecnych uczennic.
Rozegrano również zawody sportowe, które przygotował wuefista – pan Michał Kuźniak.
Jak zwykle - nie zawiedli strażacy z Maliszewa, Brzeźna i Radomic, dzięki którym wszyscy pasjonaci mogli obejrzeć sprzęt niezbędny do gaszenia pożarów czy udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Pobyt w wozie strażackim i przymierzanie kasków cieszyły się ogromną popularnością.
Łasuchy także znalazły coś dla siebie: były kiełbaski z grilla, słodkie bułki, napoje oraz lody.
Dzień Dziecka odbył się dzięki sponsorom i darczyńcom. Serdecznie dziękujemy:
Sołtysowi Maliszewa – panu Piotrowi Sikorze, Radzie Rodziców i paniom, które czuwały nad organizacją imprezy, panu Zbigniewowi Agacińskiemu - radnemu Powiatu Lipnowskiego, państwu Jaszewskim, strażakom z Maliszewa, Brzeźna i Radomic, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych obchodów Dnia Dziecka.
50
Zamek Golubski
Dnia 29 maj br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Zamku Golubskiego. Pani przewodnik przybliżyła przybyłym bogatą historię tego zabytkowego miejsca, oprowadziła po zamku i opowiedziała fascynujące historie związane z długą przeszłością budowli, np. w jednej z sal znajduje się wnęka, w której prawdopodobnie stało łóżko Anny Wazówny ( szwedzkiej królewny ). Wnęka ta ma podobno magiczną moc. Jeśli wejdzie się do niej i pomyśli życzenie, powinno się spełnić. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć mnóstwo interesujących eksponatów, takich jak zbroje rycerskie, różne rodzaje halabard, włócznie, kopię miecza koronacyjnego królów Polski, przedmioty pochodzące z X-XII wieku bądź sale zamkowe: dormitorium (obecnie urządzono tu wystawę archeologiczną), refektarz czy kapitularz. Wiele emocji wzbudziły sala z replikami narzędzi tortur i loch głodowy.
Podczas wyjazdu uczniowie uczestniczyli także w żywej lekcji historii przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną. Warsztaty dotyczyły strzelectwa ( rzut toporem, włócznią, rzut pierścieniami na rękojeść miecza, strzelanie z łuku). Następnie zorganizowano dla wycieczkowiczów ognisko i pieczenie kiełbasek.
Wycieczka do Zamku Golubskiego była nie tylko doskonałą okazją do poszerzania wiedzy historycznej uczniów, ale również stanowiła wyjątkową przygodę, która na długo pozostanie w ich pamięci.
21
Program Projektor Uczysz się od Dziecka
Na przełomie marca i kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty z PROJEKTOREM, których koordynatorem był pedagog szkolny - Marlena Konczalska. PROJEKTOR to program społeczny, w ramach którego inicjowane są spotkania studentów z dziećmi w małych miejscowościach. Studenci-wolontariusze realizują w szkołach podstawowych warsztaty edukacyjne, których tematyka oscyluje wokół szeroko rozumianej aktywności obywatelskiej.
Podczas warsztatów wolontariusze rozwijają w uczniach poczucie sprawczości i odpowiedzialności społecznej. Fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy VI, VII. Podczas spotkań, dzieci pracowały w obszarze wskazanym przez SIEBIE większością głosów tj. RELACJE SPOŁECZNE. Zajęcia poprowadzili pełni zapału i werwy wolontariusze.
Mamy nadzieję, że te zajęcia praktyczne (uczenie poprzez działanie), zwiększą świadomość uczniów w obszarze AKTYWNOŚCI I SPRAWCZOŚCI OBYWATELSKIEJ.
12
Dzień Rodziny i Dzień Strażaka.
W piątek 24.05.2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Rodziny połączony z Dniem Strażaka. Zaproszonych gości witała p. dyrektor Alina Chojnicka. Przedszkolaki wraz z uczniami klas 1-3 , pod kierunkiem wychowawców przygotowały program słowno - muzyczno - taneczny. Dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku, pracy i serca, ale było warto, by zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze gości.
Po występie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Uroczystość na długo zapadnie w pamięci wszystkich, gdyż była pełna radości, ciepła, szczerości i wzruszeń.
46
Międzynarodowy Dzień Pszczoły
Międzynarodowy Dzień Pszczoły - święto obchodzone corocznie 20 maja .
Święto Pszczoły , to jedna z okazji, aby mówić o roli pszczół w środowisku i ich znaczeniu dla pozyskiwania żywności. Szacuje się, że pszczoły zapewniają produkcję ⅓ żywności na całym świecie, ponieważ owady te zapylają aż 77% gatunków roślin na całym świecie, roślin dziko rosnących oraz roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze, które są pożywieniem dla ludzi i zwierząt hodowlanych .
Uczniowie klasy II zastanawiali się , co można zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.
Wykonali piękne maski i rozwiązali ciekawe karty pracy.
7
KinoSzkoła
Uczniowie kl. 0-III po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła w kinie Nawojka.
Było to połączenie wykładu na temat “Jak sobie radzić w chwilach smutku” przed filmem z projekcją filmu “Yuku i magiczny kwiat”. Tematyka prelekcji oraz związany z nią dobór filmu była nieprzypadkowa. Oparta była na podstawie programowej z zakresu etyki, wiedzy o społeczeństwie, wychowaniu do życia w rodzinie, wiedzy o kulturze oraz historii. Dzieci dowiedziały się jakie emocje mogą towarzyszyć człowiekowi przez całe życie . Wróciły do szkoły zachwycone i radosne.
4
Egzamin Ósmoklasisty
W dniach 14.-16.05 nasi ósmoklasiści przystąpili do pierwszego, poważnego egzaminu w swoim życiu, który miał za zadanie zweryfikować zdobytą wiedzę. W kolejnych dniach uczniowie przystępowali do egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Mamy nadzieję, że uzyskane wyniki pozwolą im dostać się do wybranych przez nich szkół ponadpodstawowych.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny
Dnia 30.04.2024r. w Zespole Szkół w Karnkowie odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pn. „Ilustracja do książki przeczytanej dziecku przez Rodzica”, dla uczniów klas I-III uczących się w szkołach na terenie Gminy Lipno oraz Miasta Lipno, zorganizowanego przez bibliotekarza ZS w Karnkowie – Iwonę Terebińską.
Na konkurs wpłynęło aż 90 prac ze szkół w: Jastrzębiu, Karnkowie, Maliszewie, Trzebiegoszczu, Wichowie, a także z SP nr 2 w Lipnie, SP nr 3 w Lipnie i SP nr 5 w Lipnie. Wyłoniono laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Było to niezwykle trudne, gdyż nadesłane prace były przepiękne.
W klasach II:
I miejsce – Wojciech Gzubicki SP w Maliszewie
Wyróżnienie- Jakub Pozorski SP w Maliszewie
W klasach III:
II miejsce – Lena Lipska SP w Maliszewie
Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ uczniów klasy IV, którzy zaprezentowali bajkę „Kopciuszek”.
8
„Lipno okiem młodego artysty”
Powiatowy konkurs „Lipno okiem młodego artysty” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie przyciągnął uwagę wielu utalentowanych uczniów.
Nasza uczennica Adrianna Piórowska otrzymała wyróżnienie w tym konkursie plastycznym w kategorii wiekowej klas VII-VIII.
233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Uczniowie nasze szkoły uczcili święta majowe. Przypomnieli znaczenie Święta Flagi RP, przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i ważność jednego z najważniejszych wydarzeń w historii narodowej- uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
Święto Konstytucji 3 maja symbolizuje dążenia Polaków do niezawisłości i wolności oraz ich aspiracje do nowoczesnego, demokratycznego państwa.
Prezentację multimedialną na ten temat przygotowali uczniowie: Gabriela Surmacka, Adrianna Piórowska i Bartłomiej Piórowski. Chór szkolny przejmująco zaprezentował pieśń patriotyczną Mazurek 3 Maja. Apel poprowadziła przewodnicząca szkoły Aleksandra Bonowicz. Opiekę nad sztandarem sprawowała Weronika Górczyńska. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwali uczniowie z sekcji technicznej: Mateusz Mamrzyński i Filip Poznański.
7
Konkursu fotograficzny „Różne oblicza wiosny”
W czwartek, 25 kwietnia w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursu fotograficznego „Różne oblicza wiosny”, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Konkurs skierowany był do uczniów klas III-VIII i cieszył się dużym zainteresowaniem. Jego celem było promowanie walorów przyrodniczych, rozbudzanie zainteresowania przyrodą własnego regionu, rozwijanie wrażliwości artystycznej, zwracanie uwagi na piękno otaczającej nas natury oraz konieczność jej ochrony. Uczestnicy mieli za zadanie uchwycić piękno przyrody, zwłaszcza jej wiosennego klimatu, kiedy wszystko budzi się do życia. Komisja konkursowa oceniała prace pod kątem zgodności z hasłem przewodnim konkursu, oryginalności, nietypowego ujęcia tematu oraz estetyki (wyrazistość, ostrość, punkty odniesienia, kompozycję).
Oto lista zwycięzców:
W kategorii klas III-V:
I miejsce: Igor Stępczyński,
II miejsce: Szymon Sikora,
III miejsce ex aequo: Kacper Kielik, Agnieszka Kowalska
W kategorii klas VI-VIII:
I miejsce ex aequo: Maja Stępczyńska, Krystian Kałmin
II miejsce ex aequo: Michał Pastusiak, Natalia Sikora, Piotr Majda
III miejsce ex aequo: Joanna Buchalska, Paulina Stępczyńska
Wyróżnienia: Katarzyna Korpalska, Maciej Mamrzyński, Kacper Kowalski, Szymon Osendowski, Jakub Falkowski, Sandra Strulak, Lena Strulak, Michał Sikora,
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
1
Czytam, bo lubię!
We wtorek, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Nasza szkolna społeczność również wzięła udział w akcji promującej czytelnictwo. Uczniowie klasy V zapoznali się także z zawodami związanymi z prasą, m.in. dowiedzieli się, czym zajmuje się redaktor naczelny, dziennikarz, grafik, copywriter, a także mogli przeczytać artykuły zamieszczone w czasopiśmie „Victor Junior”.
Tego dnia na lekcjach języka polskiego uczniowie czytali fragmenty książek dostępnych w bibliotece szkolnej, a zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Dynastia Miziołków, Afryka Kazika, Rutka, Chłopiec w pasiastej piżamie, Poza horyzonty, Gwiazd naszych wina, Pax.
Pani bibliotekarka przygotowała także gazetkę ścienną, która przedstawia zalety sięgania po lekturę.
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich czytelników! Tu każdy znajdzie coś dla siebie!
4
Drzwi Otwarte lipnowskiego Zespołu Szkół Technicznych
W dniu 16 kwietnia uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcą, uczestniczyli w Drzwiach Otwartych lipnowskiego Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej. Była to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą proponowanych kierunków kształcenia, uzyskania informacji o możliwości zdobycia zawodu, a także sprawdzenia bazy dydaktycznej, z której korzystają obecni uczniowie niniejszej szkoły. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość zwiedzania szkoły.
2
Warsztaty edukacyjne pt. „Robot nie jedno ma imię.”
Dnia 15 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Robot nie jedno ma imię.”, w których wzięli uczniowie z klas 1 -8. Zajęcia przybliżają dzieciom takie dziedziny wiedzy jak mechanika, robotyka, elektronika, informatyka. Warsztaty z robotami pozwalają uczniom przełamać swoją niechęć do matematyki i fizyki.
18
Koncert „Konie, Słonie, Pieski"
W dniu 15.04.2024 odbyła się wycieczka do Szkoły Muzycznej I stopnia w Lipnie, na koncert pt. „Konie, Słonie, Pieski", w której uczestniczyli uczniowie z Punktu Przedszkolnego, kl „0" oraz kl „I". Dzieci zapoznały się z różnymi instrumentami typu puzon, flet poprzeczny, trąbka, ksylofon czy fortepian. Była to wspaniała audycja muzyczno-edukacyjna, która wywołała wiele pozytywnych emocji i uśmiechów na twarzach uczestników.
6