Dwoje uczniów naszej szkoły, Adrianna i Bartłomiej Piórowscy z klasy 8, wzięli udział w 4. Ogólnopolskim Konkursie Historycznym dla młodzieży Katyń 2024. Bartek napisał rozprawkę na temat: ,,Katyń – zbrodnie ludobójstwa w innym czasie i miejscu”, natomiast Ada przygotowała tableau pod hasłem: ,,Nie tylko Lewandowska – kobiety Katynia”. Organizatorem konkursu pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej było Stowarzyszenie Parafiada. Uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Gratulujemy kreatywności i doceniamy każde podjęte działanie!
Katyń… ocalić od zapomnienia
Sposób na jesienne wieczory? – Książka!
Jesień wcale nie musi być nudna! Lektura może nam umilić nawet najdłuższy wieczór. Oto prace naszych uczniów: Nikoli, Krystiana, dwóch Piotrków, Mai oraz dwóch Kacprów, którzy zachęcają do czytania. A zatem: czytajmy! Szkolna biblioteka zaprasza!
1
Międzyszkolnym Turnieju Piłki Nożnej - Dla Niepodległej
W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, nasi uczniowie wzięli udział w VII Międzyszkolnym Turnieju Piłki Nożnej pod hasłem ,"Dla Niepodległej" o Puchar Dyrektora Szkoły im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu.
W zawodach udział wzięli uczniowie z 5 szkół z terenu gminy Lipno: SP Trzebiegoszcz, SP Jastrzębie, SP Maliszewo, SP Wichowo, ZS Karnkowo.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza drużyna zdobyła w tym turnieju pierwsze miejsce.
2
Zbiórka karmy
W październiku, miesiącu pełnym dobroci dla zwierząt, nasza szkoła zorganizowała zbiórkę karmy, koców oraz zabawek na rzecz podopiecznych Schroniska dla Zwierząt we Włocławku.
W akcję włączyła się cała społeczność szkolna, a zebrane dary są po raz kolejny dowodem wielkiej empatii i chęci niesienia pomocy.
Dziś, opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego przekazali wszystkie zebrane dary do schroniska. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tej inicjatywy.
Dziękujemy za Wasze "wielkie" serca i wsparcie naszych wspólnych działań!
Razem możemy zrobić naprawdę wiele dla potrzebujących
#SzkołaDoHymnu
106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Uczniowie naszej szkoły uczcili 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Emocjonujący montaż słowno – muzyczny przypomniał społeczności szkolnej o znaczeniu patriotyzmu i historii Polski. Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, prezentowali fragmenty literatury poświęcone walce o wolność oraz odegrali scenki historyczne przedstawiające kluczowe momenty związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Takie doniosłe wydarzenia nie tylko wzmacniają poczucie wspólnoty i narodowej tożsamości, ale również budują wśród młodych odpowiedzialność za kraj oraz szacunek do jego historii i tradycji.
Szkoła przystąpiła także do akcji ,,Szkoła do hymnu”, czego wyrazem było wspólne odśpiewanie ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Akcja ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli oraz placówek polonijnych z całego świata.
15
Opady atmosferyczne i deszczomierze
Podczas ostatnich dwóch lekcji przyrody uczniowie klasy 4 omawiali temat związany z opadami atmosferycznymi. W ramach pracy dodatkowej dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać deszczomierze – proste urządzenia służące do mierzenia ilości opadów.
Do stworzenia przyrządu potrzebne były jedynie podstawowe materiały: plastikowa butelka, linijka oraz kijek. Uczniowie podczas zajęć w szkole omówili teorię dotyczącą deszczomierzy i ich zastosowań, a następnie w domach przystąpili do praktycznej części pracy, w której wykazali się pomysłowością oraz zdolnościami manualnymi.
Deszczomierze, które uczniowie skonstruowali, będą używane do codziennego pomiaru ilości opadów w ciągu najbliższych tygodni. W ten sposób dzieci miały szansę połączyć wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem, ucząc się nie tylko o zjawiskach atmosferycznych, ale także o metodach naukowego pomiaru.
To wydarzenie spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony uczniów, którzy chętnie angażowali się w każdy etap pracy, a także z niecierpliwością czekają na wyniki swoich obserwacji.
Takie zajęcia doskonale wspierają rozwój zainteresowań przyrodniczych i umiejętności technicznych dzieci, a także pokazują, jak ważna jest nauka przez praktykę.
Bal Wszystkich Świętych w naszej szkole!
31 października w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych oraz konkurs na najlepsze przebranie! Atmosfera była niezwykła – dzieci bawiły się przy muzyce, tańczyły i rozwiązywały zagadki. Tego dnia było niemalże jak w niebie…
Każdy z uczestników mógł wybrać swoją ulubioną postać świętego lub błogosławionego, stworzyć strój i podzielić się swoją wiedzą o niej.
Wyniki konkursu:
Kategoria kl. 0-I:
I miejsce-Julia Sikorska (kl. I)
II miejsce- Maja Ciechanowska (kl. II)
III miejsce- Natan Witkowski (kl. I)
Wyróżnienia: Marianna Wolanin „0”, Stanisław Gzubicki „0”, Alicja Szczepaniak (kl. I)
Kategoria kl. II-III:
I miejsce- Bartosz Has (kl. II)
II miejsce- Zuzanna Rusinek (kl. III)
III miejsce- Maria Olsztyńska (kl. III)
Wyróżnienie: Wojciech Gzubicki (kl. III)
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wyjątkowej uroczystości!
10
Czytam z klasą
Klasa 3 bierze udział w VI edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Czytam z klasą lekturki spod chmurki.
Dzień Dyni!
W środę 30 października nasza szkoła ożyła pomarańczowymi kolorami, obchodząc „Pumpkin Day”, czyli Dzień Dyni! Dzieci, przebrane na pomarańczowo, z radością uczestniczyły w atrakcjach przygotowanych przez nauczycieli. Na stołach czekały pyszne „dynie mocy” i sok dyniowy, które zaspokoiły podniebienia zarówno małych, jak i dużych łasuchów. Jednym z głównych punktów programu był konkurs na najpiękniejszą dynię, w którym uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością!
Wzięło w nim udział 25 prac, a komisja konkursowa ogłosiła zwycięzców:
I miejsce: Natalia Witkowska kl. I Marcelina Lewandowska kl. I
II miejsce: Julia Sikorska kl. I Krzysztof Kłosiński „O” Adrianna i Bartłomiej Piórowscy kl. VIII
III miejsce: Antoni Judycki kl. I Patryk Jagielski kl. V
Wyróżnienia: Alicja Wu „O” Bartosz Has kl. I Nikola Branecka kl. V
Nauczyciele języka angielskiego dołączyli do Ogólnopolskiego projektu językowego Pumpkin Day Festival, współpracując z Didacto Polska. Przygotowali gazetkę pełną ciekawostek o dyniach, co wzbogaciło wiedzę naszych uczniów. Uczestnicy mogli również sprawdzić swoje umiejętności w dwóch quizach: teście wiedzy o dyni oraz quizie związanym z jesiennym słownictwem w języku angielskim.
Największą wiedzą na temat dyni wykazali się uczniowie klasy V:
I miejsce – Sandra Strulak
II miejsce – Błażej Jagielski
III miejsce – Maciej Ługowski
W quizie o znajomości słownictwa pierwsze miejsca również zdobyli uczniowie klasy V:
I miejsce – Patryk Jagielski
II miejsce – Maciej Ługowski
III miejsce – Błażej Jagielski
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałą zabawę!
13
Biblioteka szkolna zaprasza...
#SzkołaPamięta
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję #SzkołaPamięta, która ma na celu upamiętnienie zarówno naszych bliskich zmarłych jak i lokalnych bohaterów historii. W tym szczególnym czasie odwiedziliśmy miejsca pamięci, porządkowaliśmy bezimienne groby i poznawaliśmy historie związane z naszą małą ojczyzną. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicz i złożyli wiązankę pod tablicą pamiątkową Jerzego Starzyńskiego, lokalnego patrioty zamordowanego przez bolszewików w 1920 roku. Uczniowie odwiedzili również lipnowski cmentarz, gdzie upamiętnili lokalnego bohatera. Razem z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego, Magdaleną Kucińską i opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu Anną Latecką – Krupczyńską, a także katechetką Dorotą Modrzejewską, sprzątaliśmy stare i zapomniane nagrobki na cmentarzu parafialnym w Brzeźnie oraz na pozostałościach pobliskiego cmentarza ewangelickiego. Szkolne korytarze oraz klasy ozdobiły również gazetki związane z tematyką przemijania oraz pamięci o tych którzy odeszli. Jesteśmy dumni z tego, że nasza społeczność pielęgnuje pamięć o tych, których już nie ma wśród nas oraz o tych, którzy walczyli o naszą wolność. To ważne, by poznawać historię swojego regionu i czcić ważne rocznice.
14
Angielski jest FUN-TASTYCZNY!
Igrzyska Młodzieży Szkolnej w szachach
29 października odbyły się gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Nasi uczniowie po zaciętym pojedynku ze Szkołą Podstawową w Karnkowie w finale zajęli drugie miejsce. Gratulujemy!
Kreatywne pomysły uczniów
Dzięki bogactwu natury, jesień sprzyja zabawom naturalnymi materiałami. Kasztany, żołędzie, orzechy, liście... Z tych materiałów uczniowie klasy 3 stworzyli nieskończoną liczbę nietuzinkowych prac plastycznych. Zamiast tradycyjnych ludzików z kasztanów, dzieci wykonały zwierzątka zrobione z użyciem różnych materiałów. Choć co roku korzystamy z tych samych materiałów, za każdym razem wychodzi coś innego dzięki nowym kreatywnym pomysłom uczniów.
4
Ratownicy czytelnictwa
Pasowanie na Przedszkolaka
25.10 odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka
Dzieci dzielnie przygotowywały się do występu i wspaniale się zaprezentowały, a po uroczystym pasowaniu przez Panią Dyrektor odbył się poczęstunek.
Dziękujemy rodzicom za obecność i zaangażowanie .
18
Pasowanie na ucznia
"Dziś miano ucznia z dumą przyjmuję. Pilnie się uczyć uroczyście ślubuję". W dniu 24 października 2024 roku, pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości, rodziców oraz szkolnej społeczności zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie. Odświętnie ubrani, świetnie przygotowani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, recytatorskich oraz tanecznych. Pasowania na uczniów dokonała Dyrektor Alina Chojnicka. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe akty pasowania na ucznia. Nie zabrakło też upominków od rodziców, władz Samorządowych Gminy Lipno, których reprezentantem był Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych Pan Marcin Chojnicki, a także kolegów i koleżanek ze szkoły. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Była to uroczysta i podniosła chwila.
23
Nominacja do nagrody
Zakątek Odkrywców
22 października uczniowie 1 i 2 klasy odwiedziły Zakątek Odkrywców w Starym Boryszewie. Dzieci uczestnicząc w warsztatach naukowych z optyki zapoznały się z zasadami rządzącymi światłem i różnymi jego modyfikatorami. Pracując z laserami i światłem białym dowiedziały się ile kolorów ma tęcza oraz czym różni się załamanie od rozszczepienia. Każdy zbudował swój własny kalejdoskop, a podczas pokazu sprawdziły jak silna może być wiązka widzialnego promieniowania elektromagnetycznego. Zabawa była przednia!
16