Pożegnanie ósmoklastistów - 07.06.2024r.
- 14
Ortograficzna korrida
W czwartek, 6 czerwca 2024r., w naszej szkole odbyła się VIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego „O Kryształową Różę” dla uczniów klas II i III. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Wójta Gminy Lipno, a jego celem jest promowanie umiejętności w zakresie doskonalenia zasad poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów z wszystkich sześciu gminnych szkół.
Autorką tekstu, z którym zmierzyli się uczestnicy tej edycji, była dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole – pani Ewa Żuchowska, która czuwała także nad prawidłowym przebiegiem ortograficznych zmagań jako przewodnicząca komisji konkursowej.
Komisja (nauczyciele – opiekunowie) skrupulatnie sprawdziła zaszyfrowane prace uczniów. O wygranej zadecydował jeden ortogram!
Mistrzem stosowania zasad ortograficznych okazał się Michał Lisowski z klasy II SP w Jastrzębiu, który zajął I miejsce. Tuż za nim, na II miejscu uplasował się Nikodem Stasiaczyk z klasy III ze SP w Trzebiegoszczu. Na podium stanęła także Aleksandra Łuczkiewicz – uczennica klasy III ze SP w Karnkowie zajmując III miejsce.
Konkurs zakończył się wręczeniem nagród - kryształowych statuetek z symboliczną różą, ufundowanych przez Wójta Gminy Lipno - pana Andrzeja Szychulskiego. Zwycięzcom wręczyli nagrody: Wójt Gminy Lipno – pan Andrzej Szychulski, Dyrektor SAPO – pan Kazimierz Mątowski, przewodnicząca jury – pani Ewa Żuchowska i dyrektor SP w Maliszewie – pani Alina Chojnicka.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Organizatorami Konkursu Ortograficznego „O Kryształową Różę” były: Marlena Konczalska (wychowawca kl. I, pedagog) i Justyna Iglewska (opiekun dzieci z Punktu Przedszkolnego).
Uczestnikom konkursu dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie i gratulujemy znajomości zasad ortograficzno – interpunkcyjnych!
23
Kartka z życzeniami – konkurs rozstrzygnięty!
We wtorek, 4 czerwca, w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego „Kartka z życzeniami z okazji 20 – lecia nadania imienia Szkole Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu”.
Do konkursu przystąpiło kilkoro uczniów naszej szkoły. Jury w składzie: K. Mątowski, E. Rozen – Bieńkowska, M. Ośmiałowska, K. Wojciechowska i M. Makowski przyznało wyróżnienie w kategorii klas IV – VIII Adriannie Piórowskiej – uczennicy klasy VII.
Ado, serdecznie Ci gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
2
„CZYTAM Z KLASĄ” - zakończenie projektu
Klasa II zakończyła tegoroczną V edycję Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego “CZYTAM Z KLASĄ” lekturki spod chmurki pod kryptonimem „NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI”. Udział w tym projekcie stał się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, była pielęgnowana w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ.
Uczniowie dowiedzieli się jak troszczyć się : o siebie, o innych, o wszystko, co je otacza. Projekt doskonale wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2023/2024 .
Pod kierunkiem wychowawczyni Niny Zarębskiej zostały zrealizowane 3 moduły projektu. „NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI” - moduł 1 „BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT” - moduł 2 „BĄDŹ DOBRY DLA ROŚLIN” - moduł 3
7
"Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy"
Maria Olsztyńska uczennica klasy II otrzymała wyróżnienie w grupie klas 0-III w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci “Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.
Przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lipnie wręczyli uczennicy dyplom i nagrodę w postaci plecaka. Konkurs jest jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.
Celem konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Wydarzenie przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – Agro Ubezpieczenia.
Dzień Dziecka
W poniedziałek, 3 czerwca, uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Dziecka. Dzięki funduszom sołectwa Maliszewo, wszyscy chętni mogli korzystać z dmuchańców, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Wielu uczniów zdecydowało się na brokatowy tatuaż, inni woleli pomalować twarz, a kolejni pozwolili wplatać sobie we włosy kolorowe warkoczyki. Te zajęcia wykonywały nie tylko nasze uczennice, a także absolwentki - animotorki: Natalia i Martyna oraz jedna z mam obecnych uczennic.
Rozegrano również zawody sportowe, które przygotował wuefista – pan Michał Kuźniak.
Jak zwykle - nie zawiedli strażacy z Maliszewa, Brzeźna i Radomic, dzięki którym wszyscy pasjonaci mogli obejrzeć sprzęt niezbędny do gaszenia pożarów czy udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Pobyt w wozie strażackim i przymierzanie kasków cieszyły się ogromną popularnością.
Łasuchy także znalazły coś dla siebie: były kiełbaski z grilla, słodkie bułki, napoje oraz lody.
Dzień Dziecka odbył się dzięki sponsorom i darczyńcom. Serdecznie dziękujemy:
Sołtysowi Maliszewa – panu Piotrowi Sikorze, Radzie Rodziców i paniom, które czuwały nad organizacją imprezy, panu Zbigniewowi Agacińskiemu - radnemu Powiatu Lipnowskiego, państwu Jaszewskim, strażakom z Maliszewa, Brzeźna i Radomic, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych obchodów Dnia Dziecka.
50
Zamek Golubski
Dnia 29 maj br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Zamku Golubskiego. Pani przewodnik przybliżyła przybyłym bogatą historię tego zabytkowego miejsca, oprowadziła po zamku i opowiedziała fascynujące historie związane z długą przeszłością budowli, np. w jednej z sal znajduje się wnęka, w której prawdopodobnie stało łóżko Anny Wazówny ( szwedzkiej królewny ). Wnęka ta ma podobno magiczną moc. Jeśli wejdzie się do niej i pomyśli życzenie, powinno się spełnić. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć mnóstwo interesujących eksponatów, takich jak zbroje rycerskie, różne rodzaje halabard, włócznie, kopię miecza koronacyjnego królów Polski, przedmioty pochodzące z X-XII wieku bądź sale zamkowe: dormitorium (obecnie urządzono tu wystawę archeologiczną), refektarz czy kapitularz. Wiele emocji wzbudziły sala z replikami narzędzi tortur i loch głodowy.
Podczas wyjazdu uczniowie uczestniczyli także w żywej lekcji historii przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną. Warsztaty dotyczyły strzelectwa ( rzut toporem, włócznią, rzut pierścieniami na rękojeść miecza, strzelanie z łuku). Następnie zorganizowano dla wycieczkowiczów ognisko i pieczenie kiełbasek.
Wycieczka do Zamku Golubskiego była nie tylko doskonałą okazją do poszerzania wiedzy historycznej uczniów, ale również stanowiła wyjątkową przygodę, która na długo pozostanie w ich pamięci.
21
Program Projektor Uczysz się od Dziecka
Na przełomie marca i kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty z PROJEKTOREM, których koordynatorem był pedagog szkolny - Marlena Konczalska. PROJEKTOR to program społeczny, w ramach którego inicjowane są spotkania studentów z dziećmi w małych miejscowościach. Studenci-wolontariusze realizują w szkołach podstawowych warsztaty edukacyjne, których tematyka oscyluje wokół szeroko rozumianej aktywności obywatelskiej.
Podczas warsztatów wolontariusze rozwijają w uczniach poczucie sprawczości i odpowiedzialności społecznej. Fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy VI, VII. Podczas spotkań, dzieci pracowały w obszarze wskazanym przez SIEBIE większością głosów tj. RELACJE SPOŁECZNE. Zajęcia poprowadzili pełni zapału i werwy wolontariusze.
Mamy nadzieję, że te zajęcia praktyczne (uczenie poprzez działanie), zwiększą świadomość uczniów w obszarze AKTYWNOŚCI I SPRAWCZOŚCI OBYWATELSKIEJ.
12
Dzień Rodziny i Dzień Strażaka.
W piątek 24.05.2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Rodziny połączony z Dniem Strażaka. Zaproszonych gości witała p. dyrektor Alina Chojnicka. Przedszkolaki wraz z uczniami klas 1-3 , pod kierunkiem wychowawców przygotowały program słowno - muzyczno - taneczny. Dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku, pracy i serca, ale było warto, by zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze gości.
Po występie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Uroczystość na długo zapadnie w pamięci wszystkich, gdyż była pełna radości, ciepła, szczerości i wzruszeń.
46
Międzynarodowy Dzień Pszczoły
Międzynarodowy Dzień Pszczoły - święto obchodzone corocznie 20 maja .
Święto Pszczoły , to jedna z okazji, aby mówić o roli pszczół w środowisku i ich znaczeniu dla pozyskiwania żywności. Szacuje się, że pszczoły zapewniają produkcję ⅓ żywności na całym świecie, ponieważ owady te zapylają aż 77% gatunków roślin na całym świecie, roślin dziko rosnących oraz roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze, które są pożywieniem dla ludzi i zwierząt hodowlanych .
Uczniowie klasy II zastanawiali się , co można zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.
Wykonali piękne maski i rozwiązali ciekawe karty pracy.
7
KinoSzkoła
Uczniowie kl. 0-III po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła w kinie Nawojka.
Było to połączenie wykładu na temat “Jak sobie radzić w chwilach smutku” przed filmem z projekcją filmu “Yuku i magiczny kwiat”. Tematyka prelekcji oraz związany z nią dobór filmu była nieprzypadkowa. Oparta była na podstawie programowej z zakresu etyki, wiedzy o społeczeństwie, wychowaniu do życia w rodzinie, wiedzy o kulturze oraz historii. Dzieci dowiedziały się jakie emocje mogą towarzyszyć człowiekowi przez całe życie . Wróciły do szkoły zachwycone i radosne.
4
Egzamin Ósmoklasisty
W dniach 14.-16.05 nasi ósmoklasiści przystąpili do pierwszego, poważnego egzaminu w swoim życiu, który miał za zadanie zweryfikować zdobytą wiedzę. W kolejnych dniach uczniowie przystępowali do egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Mamy nadzieję, że uzyskane wyniki pozwolą im dostać się do wybranych przez nich szkół ponadpodstawowych.